Dziś kolejne piwo z wielkiego koncernu. Tym razem na warsztat idzie Carlsberg Polska i najnowszy wypust w postaci polskiego "ejla" uwarzonego pod marką Okocim.
Jest to kolejne podejscie dużego koncernu do górnej fermentacji. Jak na razie chyba tylko Grupa Żywiec w miarę ogarnęła temat. American Pale Ale w ich wydaniu sprawdza się w krytycznych sytuacjach. Natomiast Golden Ale z Kompanii Piwowarskiej nie różni się praktycznie niczym od lagera. Ciekawe jak poradził sobie z tym Okocim. Ten browar ma na swoim koncie spoko porter bałtycki i pszenicę, więc nie jest tak, że totalnie nie kumają bazy. Jakieś światełko w tunelu jest.
Polskość tego piwa przejawia się obecnością chmielu Cascade. Mamy tu do czynienia z singlehopem. Zobaczmy, czy będzie z tego miód. Otwieramy, przelewamy. Zalecają szkło typu nonic, więc niech będzie nonic.
Rzut oka na etykietę: "Piwny fakt nr 70. Na świecie intnieje 400 typów piwa. Najstarsze są piwa górnej fermantacji, a najczęściej spożywane te dolnej fermentacji". No comment.
Po odkapslowaniu do moich nozdrzy dotarł powiew Ameryki. Serio. Tym bardziej chętnie przelewam to piwo do szkła, niucham jeszcze raz, a tu ... nic. Pustka. Wyglada to jakby cała moc tego piwa skumulowała się w szyjce i nagle uleciała. Jest słód, chmielu brak. W smaku jest podobnie, generalnie nuda. Z czasem dochodzą melanoidyny jak w jakimś słabym, belgijskim blondzie. Piwo jest wodniste jak lager. Mam wrażenie, że jest też żelazo, ale mogę się mylić. Te wszystkie doznania kończy tępa goryczka. Picie tego piwa nie jest zbyt przyjemne. Nie klasyfikuje się w kanał, bez przesady, ale już na pewno więcej tego nie wypiję. Jeśli chodzi o budżetowe piwa na grilla to nadal Grupa Żywiec prowadzi.
Po degustacji stwierdzam, że Kompania Piwowarska i ich Książęce Golden Ale mają sporą konkurencję.
Reasumując, mamy tu nieudolną próbę stwrzorzenia piwa, które ma się konsumentowi kojarzyć z Polską. Absolutnie nic ciekawego tu nie znajdziemy. Jedynym plusem tego piwa jest niska cena.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz